Ahoj, republiko!

Udělat z relativně nedávné dramatické historie zábavnou soutěž pro děti je určitě výzva. Při přípravě scénářů pro pořad Ahoj, republiko! jsem toho musel pročíst opravdu hodně o všech možných historických aspektech prvorepublikového Československa. Bylo neskutečně zajímavé si tyto věci připomenout a docela makačka udělat z toho situace a soutěže, které je zábavně ukázaly dnešním dětem.

První republika je pro řadu lidí idylickým obdobím modernismu, vzkvétající kultury a demokracie. Současně to ale bylo také období téměř permanentní politické a ekonomické krize. Sotva se nový stát oklepal z první světové války, přišel krach na Newyorské burze, jehož celosvětové důsledky u nás přivedly do bídy miliony lidí. A když se situace začala zlepšovat, nastoupil další nepřítel – Adolf Hitler a jeho nacistické Německo.
Spousta věcí musela vzniknout úplně znova – od vlastní vlajky a měny až po vybudování nových železničních tahů a velkolepého projektu pohraničního opevnění. Baťa se svými botami a Škodovka se svými zbraněmi dobývali svět. Na Barrandově vyrostl středoevropský Hollywood. Naši předci podali během těch dvaceti let navzdory všem problémům fenomenální výkon. A naši malí soutěžící do toho šli po sto letech se stejným zápalem.
Tak tedy Ahoj, republiko!